Volg ons op Bluesky Volg ons op Facebook Abonneer op onze RSS

Preview 2: Donkey Kong Bananza (Switch 2)

Nu de Switch 2 alweer bijna een maand in onze handen is, is het reikhalzend uitkijken naar een Nintendo-platformer uit eigen stal. Persoonlijk is dat toch dé reden om een Nintendo-console in huis te halen. Deze keer aan Donkey Kong de eer om de nieuwe generatie af te trappen met Donkey Kong Bananza. Onlangs werd Budgetgaming uitgenodigd om op het kantoor van Nintendo zo’n drie uur van de game te spelen. Na Gerard zijn ervaringen tijdens de Nintendo Switch 2 Experience, kon ik nu zelf met onze favoriete gorilla aan de slag. Doet de bruine haarbal ons verlangen naar loodgieters in tuinpakken of draagt de gorilla de last van ‘must-play titel’ gemakkelijk op zijn schouders?


Naarmate er meer beelden werden vrijgegeven van Donkey Kong Bananza, namen de geruchten over de vermoede ontwikkelaar sterk toe. Het gaf allemaal een sterk Super Mario Odyssey-gevoel af, nietwaar? Tijdens het preview-evenement kon Nintendo gelukkig officieel bekendmaken dat hier inderdaad dezelfde ontwikkelaar achter zit. Gezien de ontzettend hoge kwaliteit van Odyssey is dat natuurlijk op zichzelf al een reden om enthousiast te zijn.

Tijdens de preview gingen we aan de slag met drie levels die zich op verschillende punten in de game afspelen: -100, -300 en -600. Waarom die minus en hoge cijfers? Het doel van Donkey Kong Bananza is om door te dringen tot de kern van de planeet, want daar zouden de diepste wensen worden vervuld. Voor Donkey Kong is dat een mooie manier om wat bananen te scoren, maar voor zijn nieuwe partner Pauline (bekend van Super Mario Odyssey) is het de enige hoop om thuis te komen.


Elk niveau is een omgeving met een eigen gevoel en uiterlijk. Zo is -100 een meerlevel waarin veel water te vinden is. Hier kon ik wennen aan de controls en gameplay-loop van de game. Het voelt namelijk, dankzij de focus op vernietigbare levels, niet als een typische 3D-platformer. Donkey Kong heeft een aardig uitgebreid arsenaal aan opties. Hij kan voor zich uit of naar beneden en boven slaan, brokstukken uit de grond trekken om daarmee te meppen of gooien, rollen en natuurlijk springen. Daar komt nog eens bovenop dat je verdere opties kan vrijspelen. Zo werd ik al snel liefhebber van de upgrade die Donkey in staat stelt om een brokstuk te gebruiken om in de lucht een tweede keer te springen.

Vóór de preview maakte ik me een beetje zorgen over het level design in combinatie met de mogelijkheid om levels compleet aan gort te slaan en te doorboren. Deze zorgen zijn grotendeels weggenomen. Het spel leidt zeer bekwaam de ogen naar interessante punten door middel van visuele hints. Op die manier werd voorkomen dat ik minutenlang doelloos aan het boren was. Dat boren en rammen is overigens zeer verslavend, door de manier waarop audio en visuele feedback samenspannen om elke klap te voorzien van een overtuigend gevoel van kracht. Bovendien loop je talloze keren tegen een van de vele collectibles aan. Er zijn de belangrijke kristallen bananen, waarmee je vaardigheidspunten kan verdienen om Donkey sterker te maken, maar er zijn ook Bananiumchips, goud en fossielen te vinden. Deze dienen allemaal een eigen doel en met de fossielen kan je zelfs nieuwe kleding kopen voor Donkey en Pauline. Deze is niet puur cosmetisch, maar verleent ook bepaalde attributen. Door de hoeveelheid te vinden voorwerpen voelt de game vaak als een fijne ‘collectathon‘, die de beloningsneuronen in je hersenen constant laat afvuren.


Dat betekent niet dat het meer typische, lineaire level design volledig ontbreekt in Donkey Kong Bananza. Soms is er echt één route uitgestippeld, zoals in het klauterparcours in het meerlevel. Ook zijn er veel challenges verstopt in de levels. Deze presenteren een duidelijk afgebakend probleem dat opgelost moet worden. Dat kan een gevecht zijn, maar ook iets interessanter zoals het volledig afbreken van een gebouw binnen een tijdslimiet of het doorspelen van een traditioneel 2D-level. Meer dan eens kreeg ik flashbacks van Donkey Kong Country. Het spreekt voor zich dat ik elk level volledig uitkamde op zoek naar deze challenges.

In levels -300 (een rode zandwoestenij) en -600 (een moeras) konden we even proeven van de nieuwe Bananza-transformaties. Deze transformaties kunnen worden gebruikt door genoeg goud te verzamelen en maken Donkey op verschillende manieren sterker. Kong Bananza is in staat om zijn omgeving en lastige vijanden in recordtijd te verbrijzelen, terwijl de Struisvogel Bananza korte tijd kan vliegen en daardoor goed gebruikt kan worden om de omgeving extra goed te verkennen.


De drie uur bij Nintendo vlogen werkelijk voorbij en ik twijfel er dan ook niet aan dat Donkey Kong Bananza bovenal heel erg leuk wordt om te spelen. De enige lichte twijfel die er nog is, gaat over de lengte van de game en het ontwikkelen van de gameplay-loop gedurende het volledige spel. Ik had het idee dat ik nogal vlot door het spel vloog, maar dat kwam ook door de opzet van de preview. Nintendo houdt nog even geheim hoeveel niveaus de wereld van Bananza kent, dus het blijft gissen naar de grootte. Daarnaast ben ik benieuwd of de gameplay later nog creatieve wendingen neemt, zoals we gewend zijn van veel Mario-games. Desalniettemin ben ik ervan overtuigd dat dit dé Switch 2 release van het jaar gaat zijn. Kan 17 juli iets sneller komen?

David Doorakkers (DavidNL)

Sinds de jaren negentig grootgebruiker van boeken, stripboeken, films, series en uiteraard ook games. Heeft een zwak voor de betere verhalende spellen, alhoewel hij ook te porren is voor een goede racer of fighter.

Aantal keer bekeken: 3539

Laatste reacties

avatar van Tremmy
Tremmy ( 692   6) 01-07-2025 17:23
Zin in!!!!
avatar van Waarbenik
Waarbenik ( 129   1) 01-07-2025 17:32
System seller
avatar van LukkyNL
LukkyNL ( 249 ) 01-07-2025 18:00
Jaaaa daar is ie weer! Het woordje gameplayloop!


Dit wordt gewoon een hele vette game.
avatar van Davincstyle
Davincstyle ( 177 ) 01-07-2025 18:10
Deze gaat leuk worden!
avatar van Zienobleejd
Zienobleejd ( 9459   192) 01-07-2025 18:24
Zin in dit kekke aapspel
avatar van Tallon 4 NL
Tallon 4 NL ( 1930   2) 01-07-2025 23:20
Can't wait! Nog maar twee weekjes en gaan met die banaan 🐒🍌
avatar van JohnE
JohnE ( 39 ) 02-07-2025 09:23
ik wil zo snel mogelijk met mijn bruine vriend spelen
avatar van CoeXisT
CoeXisT ( 552   9) 02-07-2025 12:32
avatar van ThomieK
ThomieK ( 5 ) 02-07-2025 13:18
Ben benieuwd! Misschien toch al de Switch 2 aanschaffen als deze goed is
avatar van Jellsyboy
Jellsyboy ( 998 ) 02-07-2025 17:11
Quote:
Ben benieuwd! Misschien toch al de Switch 2 aanschaffen als deze goed is
Gepost door: ThomieK op 02-07-2025 13:18

Een 500 euro kostend apparaat aanschaffen vanwege wat simpel opgezette games? En nog voor kinderen ook. Wat een e-waste
avatar van MisAnTroop
MisAnTroop ( 6952   2) 03-07-2025 09:01
Quote:
[..]


Een 500 euro kostend apparaat aanschaffen vanwege wat simpel opgezette games? En nog voor kinderen ook. Wat een e-waste
Gepost door: Jellsyboy op 02-07-2025 17:11

Wat is een E-waste?
avatar van Gunghir
Gunghir ( 6196   20) 03-07-2025 17:20
Quote:
[..]


Wat is een E-waste?
Gepost door: MisAnTroop op 03-07-2025 09:01

Electronisch afval
avatar van CyraxWK
CyraxWK ( 453 ) 04-07-2025 08:26
Quote:
[..]


Een 500 euro kostend apparaat aanschaffen vanwege wat simpel opgezette games? En nog voor kinderen ook. Wat een e-waste
Gepost door: Jellsyboy op 02-07-2025 17:11

Heerlijke reactie. Degene die zoiets roepen zijn vaak zelf 13 ofzo.
avatar van Canyarion
Canyarion ( 1294   3) 04-07-2025 08:43
Ik dacht in de Direct iets van 87 levels te zien, maar blijkbaar ging dat over iets anders?
avatar van DaggieWaggie
DaggieWaggie ( 40102   67) 04-07-2025 10:04
Quote:
Desalniettemin ben ik ervan overtuigd dat dit dé Switch 2 release van het jaar gaat zijn.
Met de lauwe release titels en de enige titel die wat betekende een nekschot heeft gekregen met een laatste update, zal daar weinig voor nodig zijn.

Ik heb enorm veel zin in dit spel. Kan ik de stof weer van mijn Switch 2 afblazen. En ik blijf erbij; Dit had gewoon een launchtitel moeten zijn. Dan was ik nu niet zo zuur geweest over mijn aankoop.
avatar van Eelceau
Eelceau ( 79 ) 05-07-2025 12:18
Quote:
[..]

Met de lauwe release titels en de enige titel die wat betekende een nekschot heeft gekregen met een laatste update, zal daar weinig voor nodig zijn.

Ik heb enorm veel zin in dit spel. Kan ik de stof weer van mijn Switch 2 afblazen. En ik blijf erbij; Dit had gewoon een launchtitel moeten zijn. Dan was ik nu niet zo zuur geweest over mijn aankoop.
Gepost door: DaggieWaggie op 04-07-2025 10:04
Had je liever gehad dat ze de Switch 2 op 17 juli uit hadden gebracht?
avatar van DaggieWaggie
DaggieWaggie ( 40102   67) 06-07-2025 10:56
Quote:
Had je liever gehad dat ze de Switch 2 op 17 juli uit hadden gebracht?
Gepost door: Eelceau op 05-07-2025 12:18
Had ik helemaal prima gevonden.

Maar doen alsof het spel pas "klaar" is op 17 juli, is onzin. Mensen hebben al demo's gespeeld, er zijn in-depth trailers geweest. Het is dat Nintendo in de laatste weken nog wat puntjes op de i zet, snap ik wel. Maar dat het spel bij lange na nog niet af was? Nee, dat geloof ik niet.

Nintendo weet zelf ook wel dat Mario Kart (Mario Kart 8 heeft 68 miljoen exemplaren verkocht op Wii U en Switch samen) een veel sterkere system seller is dan een Donkey Kong titel. Waarvan Donkey Kong Country Returns de bestverkochte game was uit die serie, met 10,7 miljoen stuks verspreid over Wii, 3DS en Switch. Dan zou ik ook mijn geld zetten op Mario Kart.
avatar van ThaBEN
ThaBEN ( 6912   101) 06-07-2025 11:51
Ik heb meerdere berichten gelezen dat MKW, DKB maar ook de Kirby en Mario Party ports al gereed waren voor launch console. Nintendo zou er bewust voor gekozen hebben om elke maand één van deze titels uit te geven om de (first party) hype te blijven vasthouden voor de rest van het jaar, in plaats van alles op release te droppen.
Metroid prime 4 verschijnt ook nog ergens in de komende maanden, Splatoon Raiders komt eraan en de kans is groot dat we nog een onaangekondigde grote titel zullen zien verschijnen voor de feestdagen.

Voor de singleplayer gamers was het inderdaad te gek geweest als DKB een launch titel was geweest in plaats van MKW.
Mijn persoonlijke mening waarom Nintendo MKW heeft gekozen is omdat deze titel voornamelijk een online focus heeft en Nintendo uiteraard ook wat NSO abonnementen wil proberen te verkopen alsook de Nintendo Switch 2 Camera.
Uiteraard heeft Mario Kart ook een grotere naamsbekendheid en zullen veel meer casual gamers eerder aangetrokken worden tot Mario Kart dan een Donkey Kong game.
avatar van DetectivePikachu
DetectivePikachu ( 3178   9) 06-07-2025 12:39
Quote:
[..]

Had ik helemaal prima gevonden.

Maar doen alsof het spel pas "klaar" is op 17 juli, is onzin. Mensen hebben al demo's gespeeld, er zijn in-depth trailers geweest. Het is dat Nintendo in de laatste weken nog wat puntjes op de i zet, snap ik wel. Maar dat het spel bij lange na nog niet af was? Nee, dat geloof ik niet.

Nintendo weet zelf ook wel dat Mario Kart (Mario Kart 8 heeft 68 miljoen exemplaren verkocht op Wii U en Switch samen) een veel sterkere system seller is dan een Donkey Kong titel. Waarvan Donkey Kong Country Returns de bestverkochte game was uit die serie, met 10,7 miljoen stuks verspreid over Wii, 3DS en Switch. Dan zou ik ook mijn geld zetten op Mario Kart.
Gepost door: DaggieWaggie op 06-07-2025 10:56

Je had ook van 4 juni tot 17 juli onder een steen kunnen leven en dan doen alsof de Switch 2 pas dan uitkomt met DKB i.p.v. MKW…
avatar van GJ
GJ ( 7343   15) 06-07-2025 23:45
Rol: Forum Moderator
Quote:
[..]

Maar doen alsof het spel pas "klaar" is op 17 juli, is onzin. Mensen hebben al demo's gespeeld, er zijn in-depth trailers geweest. Het is dat Nintendo in de laatste weken nog wat puntjes op de i zet, snap ik wel. Maar dat het spel bij lange na nog niet af was? Nee, dat geloof ik niet.

Gepost door: DaggieWaggie op 06-07-2025 10:56

In 2019 speelde ik Hollow Knight Silksong. Het is nu 2025. Dat ergens een speelbare demo van bestaat betekent lang niet altijd dat het spel al klaar is.

Nintendo staat er natuurlijk wel om bekend dat ze hun games af en toe even laten liggen voordat ze ze op een strategisch bepaald moment uitbrengen, maar dat is waarschijnlijk ook precies de reden dat ‘ie pas een dikke maand na de launch komt. Eerst even focussen op de multiplayer launchgame.
avatar van DigitalHeekie
DigitalHeekie ( 13 ) 07-07-2025 10:13
Quote:
Ik heb meerdere berichten gelezen dat MKW, DKB maar ook de Kirby en Mario Party ports al gereed waren voor launch console. Nintendo zou er bewust voor gekozen hebben om elke maand één van deze titels uit te geven om de (first party) hype te blijven vasthouden voor de rest van het jaar, in plaats van alles op release te droppen.
Metroid prime 4 verschijnt ook nog ergens in de komende maanden, Splatoon Raiders komt eraan en de kans is groot dat we nog een onaangekondigde grote titel zullen zien verschijnen voor de feestdagen.

Voor de singleplayer gamers was het inderdaad te gek geweest als DKB een launch titel was geweest in plaats van MKW.
Mijn persoonlijke mening waarom Nintendo MKW heeft gekozen is omdat deze titel voornamelijk een online focus heeft en Nintendo uiteraard ook wat NSO abonnementen wil proberen te verkopen alsook de Nintendo Switch 2 Camera.
Uiteraard heeft Mario Kart ook een grotere naamsbekendheid en zullen veel meer casual gamers eerder aangetrokken worden tot Mario Kart dan een Donkey Kong game.
Gepost door: ThaBEN op 06-07-2025 11:51

welkom in de wereld van bedrijfsvoering